Yeni Kimlik Kartları

 Yeni Kimlik Kartları


yeni-kimlik-karti-nasil-alinir


  Uzun süredir gündemde olan yeni kimlik kartları bugünlerde dağıtıma başlandı fakat halen pilot bir uygulama olduğu için şuan sadece Kırıkkale 'de dağıtıma başlandı 3 yıl içinde tüm Kırıkkale 'de kimliğin herkese verileceği açıklamalar arasında.Yeni kimlik kartları ile kişiye dair her bilgiye ulaşılabilinecek ve kişinin kimliğinin eşi benzeri olmayacak yani sahtesinin yapılması imkansız deniyor.

Peki Ücreti Ne Kadar Olacak ?

 Kimlik kartınızı alabilmeniz için 15 tl olan ücretini ödemeniz gerekiyor.Ödemeyi ise kimliği teslim aldığınız zaman yapıyorsunuz.


Kimlik Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

* Nüfus Cüzdanı veya aşağıda ki nüfus cüzdanının yerine geçecek belgelerden biri.
  • Süresi Geçerli Pasaport
  • Sürücü Belgesi
  • Evlilik Cüzdanı
  • Veya Şu Mesleklere Ait Belgeler ; Avukat,Basın kartı(sarı),öğretmen,tsk kartı,hakim veya savcı belgesi
Eğer bu belgelerden birine sahip değilseniz muhtarlıktan bir belgeye ihtiyacınız var.

*15 yaş ve üzeri için biyometrik fotoğraf isteniyor ( son 6 ay içinde çekilmiş )

Alttaki resimde kimliğin arkalı önlü fotoğrafı bulunuyor (örnektir).

yeni-kimlik-karti-nasil-alinir


Yeni Kimlikler Kaç Günde Alınacak

 Vermiş olduğunuz belgeler taranarak elektronik ortama aktarılacak ardından parmak iziniz alınacak ve o da sisteme atılacak.Ardından Ptt evinize kurye ile getirecek ya da isterseniz Nüfus Müdürlüklerinin herhangi birinden teslim alabileceksiniz.Başvuru esnasında eğer mail veya sms talebiniz varsa kimliğiniz hakkında her aşamasında bilgilendirilecek siniz.Yeni kimlik kartları kaç günde alınır ? sorusunda cevap verdiğime göre şimdi sizlere yorumlarımı aktarayım.

 Resimden anlaşılacağı gibi eski kimlik kartlarından farklı olarak daha ince ve daha küçük boyutlu olacak ayrıca içinde değiştirilmez olan parmak izini ve sizinle ilgili her türlü bilgiyi barındıracak.Yeni kimlik kartı eskine göre üzerinde yine sizinle ilgili tüm bilgileri hatta fazlasını barındırıyor.Kimliğin üstünde sadece Türkçe değil ayrıca İngilizce olarak Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı yazıyor.Resminiz solda bilgileriniz ise resmin yanında sağ tarafta bulunuyor.Kart bazı ülkelerde pasaport yerine geçecek bunlar vize istemeyen olarak belirtilmiş.1976 dan beri kullanılan kimlikler tarih olacak.

http://ekds.org/ Adresinden başvuru işlemleri yapabilirsiniz.Kaybolan yeni kimlik kartları ile sahtecilik yapmak imkansız denmiş.Bu sayfa bahsedildiği gibi yeni kimlik kartları alımı için pin kodu uygulaması getirilecek.Pin kodu uygulaması sayesinde kaybolan kimlik tekrar kolayca alınabilinecek eskisine nazaran sahteciliğin olamadığı kimlikler kaybolunca üstüne bir şeyler açılmadığı yeni bir devir geliyor diyebiliriz.

Peki Çocuklarınız İçin Kimlik Çıkartmalı mısınız Ve Nasıl Çıkartabilirsiniz ?

Elbette çıkartacaksınız yine aynı şekilde eski kimlik kartını alıp nüfus müdürlüğüne başvurarak çıkartabilirsiniz.Çocuklarınızın son altı ay içinde üstünde resimlerinin bulunduğu eski kimliği ile yine 15 tllik ücreti ödeyerek onlarında kimlik sahibi olmalarını sağlayabilirsiniz.

Bir Yorum Atsana
EmojilerEmoticon