Yapımı Dudak Uçuklatan Filmler

 Filmler filmler diye gidebilirim fakat öncesinde açıklamak istiyorum sizce bir yapımın bütçesi en fazla ne kadar olabilir bence yüzlerce milyonu aşabilir fakat önemli olan bu değil önemli olan filmin yansıttığı duygu insanlarda etki bırakıyor mu? Etkisi ne kadar güçlü diye sorular sorabiliriz günümüze kadar fazlasıyla etkili olabilen ve uzun süre birinci sıralarda durabilen yapımlara elbette fazlasıyla para harcandı çünkü çekim yapmak kiralamak arabalar uçaklar efektler oyuncular hepsi belirli bedeller karşılığı çalışır.Neyse konumuza dönelim şimdi sizlere günümüze kadar yapılan ve en pahalı filmler listesini göstereceğim.

pahali-yapimlar

Filim listesini https://tr.wikipedia.org/wiki/En_pahal%C4%B1_filmler_listesi bu wiki adresinden aldım ne kadar güvenilir bilinmez fakat bütçeler genelde gizli tutulur.Buradan size sunduklarım sadece belirli tahminlere göre verilmiş ve emin olunamayan bütçeler.

Karayip Korsanları : Ölü Adamın Sandığı ve Karayip Korsanları : Dünyanın Sonu  450 milyon dolarlık bir bütçe ile sıralamamızın başında yer alıyor hiç şaşırmadığımı söyleyebilirim.Ünlü Johnny Depp jack sparrow karakteri ile her zaman olduğu gibi karşımızda yakında çıkacak olan yeni seri bence daha pahalı olur Karayip Korsanları : Ölü Adamlar Masal Anlatamaz ismi ile karşımıza çıkacak seriyi dört gözle bekliyorum.

Karmakarışık listemizin ikinci sırasında olan yapım bir animasyon filmi 2010 yılında yapılmış ve 260 milyon dolarlık bir bütçe ile dikkatleri çekiyor.

Örümcek Adam 3 çocukların vazgeçilmezi bir film olan örümcek adam 2007 yılında çekilen ve 258 milyon dolarlık bir bütçeye sahip.Benim çocukluğumda fazlasıyla anısını barındıran nadir filmlerdendir :D

John Carter: İki Dünya Arasında fazla eski olmayan yakın zamanda çıkan bir film bir adamın hayat hikayesini baz alan bir film mars ve dünya arasında güzel animasyonlar ile dikkatleri üstüne topluyor bu film ise 2012 yapımı ve 250 milyon dolarlık bir bütçesi var.


Harry Potter ve Melez Prens bize yabancı olamayan sürekli ekranlarda gördüğümüz Harry nin 2009 yılı serisi bütçesi ise 250 milyon dolar.

Avatar müthiş bir kurgusu olan avatar'ı anlat anlat bitiremezsin filim etkili bir animasyon ile hazırlanmış ve üç boyutlu (3d) sinema taktiği ile çekilmiştir.2009 yılında çekilen filimin bütçesi 237 milyon dolardır.

Kara Şövalye Yükseliyor batman uzun bir süreden sonra tekrar hayata dönüyor ve filmin 3. serisi tamamlanmış oluyor filmin çıkış tarihi 2012 bütçesi 230 milyon dolar.

Narnia Günlükleri: Prens Kaspiyan hiç izlemediğim fakat güzel bir bütçe ile yapılan bir film 2008 yapımı fantastik bir film olan narnia günlükleri prens kaspiyan 225 milyon dolar harcanmış.

Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı serinin en sevilen filimi yani bana göre :D en tepede bulunan serisinin aksine 2006 yılında çekilmiş ve 225 milyon dolar bütçe harcanmış.

Yenilmezler 2012 yılında çekilen film listemizin 10. sırasında ve 220 milyon dolarlık bir bütçe ile karşımızda filim bilim kurgu ve hayali karakterlerden oluşuyor.

 Gönül isterdi ki ilk 10'da bir tük yapımı görelim fakat neylersin bu kadar büyük bütçeler ile ülke doyurursun :D neyse bugünlük sizinle paylaşacaklarım bu kadar bu arada ilk 10'u verdim fakat gerisini görmek isteyen varsa en üstte belirttiğim wiki linkinden listenin tamamını görebilirler sağlıcakla kalın.

Bir Yorum Atsana
EmojilerEmoticon